Bolesław Polnar nie żyje

amd
10.02.2014 23:53
A A A Drukuj
Bolesław Polnar

Bolesław Polnar (Fot. Michał Grocholski)

Zmarł w poniedziałek w swojej pracowni. 40-minutowa reanimacja okazała się bezskuteczna. Miał 62 lata.
Bolesław Polnar był jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych opolskich artystów. Nie tylko z powodu licznych wystaw i nagród za jego prace, ale również z powodu osobowości, poczucia humoru, lekkiego dystansu i wyrozumiałości dla młodych. Przez całe lata był jednym z najbardziej uwielbianych nauczycieli opolskiego "plastyczniaka". Sam był jego wychowankiem.

- Znamy się właśnie z liceum, mamy za sobą 30 lat wspólnej pracy. To straszna wiadomość, jestem wstrząśnięta. 62 lata to może dla mężczyzny nie jest już zupełnie młody wiek, ale dla artysty to pełnia życia. Wszystkim, zupełnie słusznie, podobały się jego portrety kobiet, ale wśród dzieł Polnara wiele jest takich, przed którymi można chylić czoła - mówi Anna Potocka, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej.

Polnar był - można pomyśleć - człowiekiem orkiestrą. Malował, zajmował się grafiką, scenografią teatralną, prowadził galerię sztuki... Z biegiem lat stał się niemal opolską "własnością społeczną" i czasem go to drażniło:

- Zastanawiam się, jak stałem się Bolkiem. To chyba sięga czasów przesiadywania w KZT, współpracy z "Opolem", "Trybuną", teatrem. Wtedy nie irytowało mnie, że ludzie uzurpują sobie prawo do mojej osoby. Byłem młody, łechtało moją próżność, że uważano mnie za własność społeczną. Teraz radzę sobie z popularnością, choć nie otacza mnie tłum piszczących panienek. Owszem, drażni mnie niekiedy przekonanie innych, że "muszę być" gdzieś tam fizycznie czy dać obraz na aukcję charytatywną, która niekiedy jest w ogóle nieprzemyślana i przez to niedochodowa. Jednak lubię ludzi, choć najlepiej czuję się sam ze sobą, w mojej pracowni - mówił.

Został w niej znaleziony w poniedziałek. Niemal 40-minutowa reanimacja okazała się bezskuteczna. Zmarł w wieku 62 lat.

Pogrzeb artysty odbędzie się w sobotę o godz. 13 na cmentarzu na Półwsi. Wystawienie urny z prochami rozpocznie się godzinę wcześniej.

Zobacz także
Komentarze (4)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX